pixel

Рехабилитация на мост с материали на Изомат интернешънъл

Рехабилитация на мост с композитни материали от въглеродни нишки

Две години след прилагането и утвърждаването за първи път у нас на FRP системите (системи за усилване на съществуващи, носещи стоманобетонни елементи, чрез външно залепване спрямо работното сечение, посредством полимерни композитни материали, армирани с въглеродни и стъклени нишки /carbon fibers – CFRP и E-glass fibers – GFRP) за усилване на връхната конструкция на стоманобетонни пътни мостове, можем с чувство на удовлетворение да заявим, че за пореден път е приложен CFRP методът при изпълнението на:
Строеж: Транзитни пътища IV  Лот № 2, Път II–55 В. Търново-Гурково,
– Местонахождение: участък от км 11+170 до км 31+ 561
– Обект: Мост на км 27+100 – Усилване с въглеродни композитни материали на връхна конструкция
– Проектант: „Мостконсулт” ООД
– Изпълнител: „Мостстрой-В.Търново” АД
– Подизпълнител по част усилване с въглеродни композитни материали: „K&K проджект груп” EООД
– Професионализмът и далновидността  на Проектанта „Мостконсулт” ООД изиграха водеща роля в „спасяването” на съществуващото съоръжение идоведоха до значителни икономии на държавни средства в момент на световна икономическа криза, предотвратявайки събарянето на старата конструкция и строителството на нов мост, и „съживявайки” съоръжението чрез надежден рехабилитационен проект.

Стоманобетонното съоръжение е построено в края на 40-те години на 20 век. Статическата схема на връхната му конструкция представлява проста греда с конзоли, на която височините на работните сечения в полето и над опорите са съответно по-малка и по-голяма, поради по-благоприятното разпределение на огъващите моменти. Това от своя страна води до прилика на горното строене на моста със свод. Съоръжението, в съгласие с вида на статическата схема на връхната му конструкция, е изпълнено без устои и крила и с насипи в краищата на конзолните отвори.

В предвид необходимостта от увеличаване габарита на моста  и неблагоприятното влияние на вертикалните премествания в краищата на конзолите на връхната конструкция /основен недостатък на съоръжение тип „проста греда с конзоли”/, Проектантът „Мостконсулт” ООД предвиди изграждане на устои при конзолните отвори – забивни  пилоти, ригели и преходни плочи, а също така конструктивно уширение на тротоарни конзоли и нова пътна плоча.

Промяната в статическата схема на горното строене вследствие на изграждане на устоите, а също така и другите конструктивни изменения, доведоха  до решение за използване на композитни материали, армирани с  въглеродни нишки /CFRP/, които да осигурят появилите се нови огъващи моменти в крайните отвори и възникналите усилия на срязване в средния отвор.

Приложиха се системите MEGAPLATE и MEGAWRAP на фирмата ISOMAT S.A., Гърция с представител за България ИЗОМАТ ИНТЕРНЕШЪНАЛ ЕООД.

Бяха използвани следните материали:
– въглеродни ленти MEGAPLATE THR-3000 с напречно сечение 100mm/1.2mm, еластичен модул Em=163 GPa, опънно съпротивление St=2 800 МРа и гранична линейна деформация le=1.6%;
– епоксидно лепило за залепване на лентите  EPOMAX-PL с еластичен модул Em= 6 400 МPa;
– въглеродна тъкан MEGAWRAP-200 с дебелина 0.11 mm, ширина 600mm, еластичен модул Em=235 GPa, опънно съпротивление St=3800 МРа и гранична линейна деформация le=1.5%;
– епоксидно лепило за залепване на тъканите EPOMAX-LD с еластичен модул Em= 2 500 МPa;
– цименто-полимерни смеси MEGACRET-10 и MEGACRET-40 с якост на натиск /след 28 дни/ Sc = 50-55 MPa и епоксидната смола EPOMAX-EK  с еластичен модул Em= 12 600 МPa за репрофилиране на  повърхността на усилваните елементи.

Изборът на въглеродните ленти    MEGAPLATE THR-3000 с по-нисък еластичен модул беше правилното икономически изгодно решение за осигуряване на новите огъващи моменти в крайните отвори, поради необходимостта от поемане само на опънни напрежения и запазване коравините на сеченията.

През последните години композитните материали MEGAPLATE и MEGAWRAP, а така също епоксидните лепила EPOMAX и цименто-полимерните смеси MEGACRET на ISOMAT S.A. доказаха своята надежност и икономическа ефективност при реализацията на FRP проекти. Системите MEGAPLATE и MEGAWRAP се прилагат лесно и са подходящи за обекти с труден достъп.

През изминалата година „K&K проджект груп” EООД изпълни поредица обекти по FRP системи чрез осъществяване на собствена проектантска и строителна дейност, а така също и в партньорство с проектантски и строителни фирми.

Може да харесате още...