pixel

Как убива азбестът?

Азбест е общото наименование на група влакнести минерали, повечето от които са магнезиеви силикати. Не горят и се използват за пожароустойчиви строителни плоскости. Използват се за изолатор и са огнеупорен материал. Вдишването им може да предизвика смъртоносни заболявания на белите дробове, тъй като влакната остават там завинаги – не могат да се изхвърлят с кашлица или по друг начин. Научните доказателства за канцерогенността на азбеста датират от 1950 г., през 1977 г. е класифициран като канцерогенен материал от Световната здравна организация. В началото на 90-те години употребата му в строителството е забранена в ЕС.

Според СЗО около 100 000 души в света умират всяка година от болести, причинени от действието на азбест. Тъй като изследванията на много учени, използването на азбест и продукти, в които той се съдържа, може да доведе до заболявания като азбестоза, мезотелиом и рак на белия дроб.

Международната агенция за изследване на рака в СЗО класифицира азбеста в първата, най-опасната категория съединения от списъка на канцерогенните вещества, за които има достоверни сведения за тяхната вредност за хората. Също така, азбестът провокира професионални заболявания като рак на ларинкса, бронхите и белия дроб, рак на яйчниците, а  също и злокачествен мезотелиом (плевра, перитонеум, перикард).
Рискът за тумори за работниците в тази индустрия е няколкократно пъти повече, отколкото за по-голямата част от населението.

От 2005 г. производството на материали, съдържащи азбест, е забранено в България. Въпреки това, азбестът може да се яви като примес при производството на продукти от замърсени  с азбест суровини. Важен пример е добивът на рудни и нерудни полезни изкопаеми. Минерални суровини като вермикулит и талк също могат да съдържат азбест.

Азбестовите отпадъци се определят от Закона за управление на отпадъците като продукт.
Така депонирането на отпадъци, съдържащи азбест в резултат от разрушаване на сгради,
замърсени с азбест или отпадъци от техническо оборудване, съдържащи азбест, може да се
счита за производство на материали, съдържащи азбест.

В България азбестови елементи все още има и във ВиК инсталациите и строителните панели, в материали, които имат приложение в строителството, машиностроенето, енергетиката, корабостроенето и химическата промишленост. Бумът в употребата му е през 70-те и 80-те години на миналия век. Строителни работници не си дават сметка за последиците при вдишване на смъртоносния материал. Азбест се намира в стари сгради, построени преди 1970 г. В България той е бил широко разпространен материал в миналото и се среща, както в панелни блокове, така и в стари цехове, фабрики и сгради.  Болестите, свързани с вдишването на азбест, могат да се появят и до пет години след пряк контакт. Около 125 млн. души в света са изложени на такива контакти в професионалния си живот. Всеки ден 100 хил. от тях умират заради настъпилите тежки усложнения.
 

Може да харесате още...

Izolacii.eu